Üzerlerine kayıtlı araç olan engellilerin muhtaçlık maaşları kesildi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), engellilerin kurumdan 3 ayda bir aldıkları muhtaçlık yardımını, üzerlerine engelli aracı bulunduğu gerekçesiyle kesti. Kurum, ödenen maaşları engellilerden yasal faiziyle geri istedi.

SGK Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığı, 18 yaşından büyük özürlüler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunan kişilere 3 ayda bir 954 lira muhtaçlık yardımı yapıyor. Kurum, yapılan inceleme sonucunda üzerlerine engelli aracı bulunan engellilerin maaşlarını, muhtaçlık devam etmediği gerekçesiyle kesti. Engellilere yersiz ödenen maaşlarda yasal faizi ile geri istendi.

Sakarya’nın Erenler ilçesinde yaşayan ve 2001 yılından bu yana kurumdan muhtaçlık yardımı alan bedensel engelli Ramazan Kaya, maaşının üzerine engelli aracı olduğu gerekçesiyle kesildiğini söyledi. Yeşil kartlı olduğunu ve hiç bir gelirinin olmadığını kaydeden Kaya; “SGK, bana bir yazı göndererek maaşımın kesildiğini bildirdi. Bizde Kaymakamlık’taki Mal Müdürlüğü’ne gittik. Maaşımın üzerime engelli aracı olması nedeniyle kesildiğini söylediler.” dedi.

Aracını gündelik yaşamda ve sağlık hizmetlerine ulaşmada kullandığını anlatan Kaya, şöyle konuştu: “Ben engelli aracımı ulaşım amaçlı kullanıyorum. Ulaşabilirlik ve erişebilirlik hakkım elimden alınıyor. Araç olmasa hastaneye nasıl gideceğim? Sosyal hayata nasıl katılacağım?”

Engellinin babası Yaşar Kaya ise engelli aracını çocuğunun ihtiyacı için aldıklarını belirtti. Emekli maaşıyla bankadan kredi çekerek aracı aldıklarını ifade eden 3 çocuk babası Kaya; “Aracı ikinci el olarak 10 bin liraya aldım. Aracı alırken devletten yardım almadım. Araç ikinci el olduğu için vergi muafiyetinden yararlanmadım. Aracın taksiti bitmeden çocuğumuza ödenen muhtaçlık maaşı kesildi. Yersiz ödenen 974 lirayı da geri istedi. Maaşım krediye kesiliyor. Zor duruma düştük. Onun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız?” ifadesini kullandı.

Yüzde 90 engelli raporu bulunan felçli Fikriye Yılmaz’a bakımını yapan kardeşi Zeki Yılmaz da ablasına ödenen muhtaçlık maaşının üzerine araç olduğu gerekçesiyle kesildiğini söyledi. Aracı ablasını hastaneye götürüp getirmek için kullandıklarını dile getiren Yılmaz, şunları belirtti: “Aracı 2006 yılında yurt dışından vergi muafiyeti ile 17 bin liraya satın aldık. Aracı ablamı taşımak için aldık. SGK, araç olduğu gerekçesiyle muhtaçlık maaşını kesti. Yersiz ödeme yapıldığı için 974 lirayı bizden geri istiyor.”

Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz, engellilerin üzerlerine araç olduğu gerekçesiyle maaşları kesilmesinin haksız bir uygulama olduğunu söyledi.

Uygulamayla Türkiye genelindeki çok sayıda engellinin mağdur olacağını ve evinden dışarı çıkamayacağını bildiren Yılmaz; “Bu haksız uygulamanın durdurulmasını istiyoruz. Gerekirse olayı yargıya taşıyarak haklarımızı arayacağız.” açıklamasında bulundu.

(CİHAN)

 

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.

Gorsel-Hazirlaniyor