Prof.Dr.Yener Ünver konuşma metni

Ev / Etkinlikler / Prof.Dr.Yener Ünver konuşma metni

Prof.Dr.Yener Ünver konuşma metni

”2011 Hasta Hakları Günü kapsamında ”Bir hukuk mensubu ya da hukuk kurumu”, dalında plaket alan Sayın Prof. Dr. Yener ÜNVER ‘in bizleri gururlandıran ve duygulandıran konuşma metni aşağıdadır. Sayın Ünver’e yazısı nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

Saygıdeğer ilgililer, değerli bilim insanları, hocalarım, meslektaşlarım ve hasta hakları gönüllüleri,

Öncelikle 22 Ekim Hasta Hakları, gününün ilgili herkese kutlu olmasını ve hasta haklarının ülkemizde gerektiği değerde yerleşmesi için bu tür etkinliklerin önemli birer vesile olmasını dilerim.

Bu çok önemli gün vesilesiyle, 9. Hasta Hakları Hizmet Plaketleri bağlamında şahsıma verilmesini kararlaştırdığınız ‘’Hukuk Mensubu veya Kurumu Dalında’’ Hizmet Plaketini önemli bir ödül olarak, gurur duyarak ve hasta hakları konusunda katkısı olan herkes için gösterilmiş nadide bir vefanın nişanesi olarak sevinçle kabul ediyor ve hepinize kalpten teşekkürlerimi sunuyorum.

25 yılı aşkın meslek hayatımda yaptığım bilimsel çalışmalar nedeniyle birkaç ülkeden ödül, burs ve onursal doktora unvanı aldım ve birçok yabancı ve Türk bilim adamı için armağanlar çıkardım, hukuk günleri ve bilimsel etkinlikler düzenledim.

Ancak, ülkemden bir kurumdan ve özellikle de sizin gibi seçkin, saygıdeğer ve sağlık-tıp hukuku konusunda samimi çalışmalar yapan önemli bir sivil toplum örgütünün ilk kez bir ödül almaktayım. Benim açımdan, ilk kez bir Türk kurumu, kişisel ilişkisi hiç olmayan, üyesi bulunmadığı ve başka bir menfaat bağlantısı bulunmadığı bir kurumdan bir kimseye, sadece hasta hakları ve sağlık hukuku alanında yaptığı bilimsel çalışmalar nedeniyle bu plaketi vermektedir. Bunun sevinci ve gururu yukarıda belirttiklerimden çok daha fazladır.

Bu plaketin bundan sonraki çalışmalarımda hasta hakları konusunda bana yüklediği vicdani ve mesleki sorumluluğun bilincinde olarak, ülkemizde sağlık hukukunun olması gereken kaliteye ulaşması ve hasta haklarının mevzuat ve uygulamada hak ettiği yeri alması için daha çok çaba göstereceğim. Diğer yandan, bu plaket, ülkemin konuyla ilgili bireylerinin çağdaş ve karşılaştırmalı hukuktaki gelişmeler kadar ülkemiz içindeki bu alandaki çalışmaları da yakından takip ettiğini göstermesi nedeniyle, yeni başka bir sevinç kaynağına işaret etmektedir.

Öğrencilerimin hukuk alanında bilimsel bir etkinliğe katılımı sağlamak ve bizleri yurtdışında layık olduğu şekilde temsil edebilmeleri için, 19-23 Ekim 2011 tarihinde Almanya’nın Bielefeld şehrinde bulunacağım. Bu nedenle aranızda bulunamadığım ve gerek bir tebliğe hasta hakları etkinliğinize katkı yapamadığım gerekse plaketi bizzat alamadığım için, beni mazur görmenizi istirham ediyorum. Genç hukukçu arkadaşlarımızın yurtdışındaki başarılarını desteklemek için, yurtdışında bulunmam gerekmekteydi.

Benim yerime bu plaketi bir çalışma arkadaşım akademisyen alacaktır. Size bu mektubu okuyan genç çalışma arkadaşım aracılığıyla, modern tıp-sağlık hukukunun gerekleri için işbirliği yapmaya, ortak projeler yürütmeye ve bilimsel etkinliklerle yargı ve idare uygulamasında hasta haklarını pekiştirmeye davet ederek, bugün bilimsel etkinliklerle kutlanan hasta hakları programınızın başarılı geçmesi ve ilkemize yararlı olmasını dilerim.

Hasta Hakları Etkinliklerini düzenleyen başta Av. Ümit Erdem kardeşim ve HAYAD mensupları olmak üzere emeği geçen herkese samimi teşekkürlerim, sağlık dileklerim ve en derin saygılarımla selamlıyorum.

Prof. Dr.Yener Ünver

Özyegin Ünversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.

ucret-artisi