HASTALARA ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETTİLER

Hastalara ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler.
Artık özel hastanelerde tedaviye daha fazla para ödeyeceğiz
1- Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Birol Aydemir’in Sağlık Uygulama Tebliği ile özel hastanelere limitsiz fark ücreti verildi 25 Mayıs 2007 günü 26532 sayılı mükerrer sayılı Resmi Gazete’de, zamanın SGK Başkanı Birol Aydemir imzası ile “Sağlık Uygulama Tebliği”(SUT) yayımlandı. SUT gereğince SGK ile sözleşmeli olan özel hastaneler, kendilerine gelen hastalar için hem SGK’dan para alıyorlar hem de hastadan LİMİTSİZ, canları ne kadar isterse fark isteyebiliyorlardı.
2- Aydemir gitti özel hastanelere farka tavan geldi Çalışma Bakanlığı’nda değişim olup Murat Başesgioğlu yerine Faruk Çelik gelince dönemin SGK Başkanı Birol Aydemir ile Bakan Faruk Çelik arasında çatışmalar başladı. Özellikle de Sosyal Güvenlik Reformu ile 10 katrilyondan, 50 katrilyona çıkarılması planlanan sağlık ve ilaç ödemelerinin kimlere nasıl paylaştırılacağı konularında epey kavgalar yaşandı. İşte bu devrede Sağlık- Hastalık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve SGK Başkanı Birol Aydemir arasında özel hastanelerin, hastalardan pay  istemeleri konusunda yoğun tartışmalar ve çatışmalar yaşandı. Bir gün Birol Aydemir SGK Başkanlığı’nı bırakıp gitti.  Aynen çocuk gibi “küstüm ben oynamıyorum” dedi ve ayrıldı. AK Parti’nin Abdullah Gül başkanlığındaki ilk hükümetinin (perde arkasında)  programını kaleme almasından mütevellit kendisini git biraz dinlen diyerek üç yıllığına Amerika’ya gönderdiler. Sağlık Bakanı özel hastanelerin hastalardan yüzde 25, Çalışma Bakanı ise yüzde  100 oranında fark alabilmesini savunuyordu. Sonunda olay Başbakan’ın önüne gitti ve Başbakan iki bakanını kırmamak için üst limiti yüzde yüz olmak şartıyla konunun Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde olmasına karar  verdi. Konu Bakanlar Kurulu’na gelince de özel hastanelerin  vatandaşlardan en fazla yüzde 30 fark alabilmesine izin verildi. Şimdi de aynen yüzde 30 oranıyla devam ediyor.
3- Aydemir’in SUT’u  SGK’nın cebindeki deliği patlattı Birol Aydemir SGK’nın başına 2006  yılının son aylarında oturdu ve 2006 yılında özel hastanelere ödediğimiz sağlık giderleriniz 2.053 milyar lira iken, Birol Aydemir etkin 2007 yılı  ortasında altına imza attığı  SUT ile 2007 özel hastane sağlık harcamalarımız 2.727  milyar liraya çıkarken, 2008  yılında 4.812 milyar liraya çıkmıştır. Artık SGK’nın bu  rakamlardan daha fazla özel hastanelere para aktarması beklenemez hale getirilmiştir. Yani, Birol Aydemir sayesinde özel hastaneler SGK’dan (devletin kasasından) alabilecekleri rakamın  avanına ulaşmış oldular. Bu durumda birinci amaca ulaşılmış oldu. Şimdi sırada ikinci amacın  gerçekleştirilmesi vardı. Bu da  ilk SUT’ta olduğu gibi özel hastanelere, vatandaştan  dilediği kadar fark isteme yetkisi vermek.
5- Bakan Akdağ, ‘fark yüzde 70’e çıkacak’ demiş Sağlık Bakanı Recep Akdağ,  özel hastanelere tıpkı oteller gibi yıldız vereceklerini; yıldızlarına göre de SGK’dan  para alacaklarını ve yıldız sayısına göre de özel hastanelerin vatandaşlardan alacağı ücret farkının yüzde 70’lere kadar çıkabileceğini açıklamış.  Buna göre, hastaneler, otellerdeki yıldız sistemi gibi kategorilere ayrılacak 1’inci grup hastaneye gidenden yüzde 30, 5’inci grup hastaneye gidenden ise yüzde 70 oranında özel hastaneler katkı payı isteyebileceklermiş.
Birol Aydemir’in göreve gelince ilk düşüncesi farkı kaldırmak oldu SGK’nın başına Birol Aydemir getirilince, bire 100 kazanmayı hedefleyen özel hastanelere Avrupa ve ABD sermayesi Türkiye’de yatırımlar yapmışlardı. Birçok Türk özel hastane grubunu yabancılar satın almaya başlamıştı. Görünüşte yerli sermayedar gösterip, arkasında yabancılar gruplar da yeni özel hastane zincirlerini kurmaya başlamışlardı. Fakat, SGK Başkanı Birol Aydemir istedikleri yapılmayıp SGK’yı bırakınca işleri bozulmaya başlamıştı. İstedikleri kâr oranlarına ulaşamadılar, 1’e 100 kazanmayı hedeflerken bu  orana yaklaşamadılar. (Dikkat, ülkemize yapılan özel sağlık yatırımlarının toplam tutarı 5 milyar lira değilken, sadece bir yılda sadece SGK’dan aldıkları 5 milyardan fazladır, vatandaşlardan aldıklarının ise haddi hesabı bile tutulmuyor.) İşte bu durumda akıllara Amerika’ya üç yıllığına gönderilen Birol Aydemir geldi. Amerika’dan geri gelen Birol Aydemir bu kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müsteşar yapıldı. Müsteşar Birol Aydemir‘in gelir gelmez ilk icraat düşüncesi ise ne  hikmetse, “Global Bütçe” oluverdi. Daha önce söylediğimiz gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu 2010 yılında özel hastanelere 6 milyar lirayı verecek ve sonrasında da “vatandaştan dilediğin kadar fark alabilirsin”  diyecek. Yani, devletin kasasından verebileceğimiz rakamların tavanına ulaştık ve bu rakamı size her yıl vermeyi taahhüt ediyoruz, üstüne bir de vatandaşı donuna kadar soyabileceğiniz alt yapıyı da hazırlıyoruz diyen bir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı’ndan iyisi Şam’da kayısı…
atezel@htgazete.com.tr
http://www.haberturk.com/ekonomi/makro-ekonomi/

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.