Hasta ve hasta yakınları haklarını arıyor netbul.com

Ev / Gazete Haberleri / Hasta ve hasta yakınları haklarını arıyor netbul.com

Hasta ve hasta yakınları haklarını arıyor netbul.com

Tarafından
Içinde Gazete Haberleri

Hasta ve hasta yakınları haklarını arıyor!
Yazı Serena Ölmezoğlu
Türkiye’de her alanda olduğu gibi sağlık alanındaki geri kalmışlık, ihmal ve yetersizlikler hepimizin ortak sorunu. Bunu Türkiye’de doğmuş olmak ve Türkiye’nin kısıtlı bütçesine rağmen varolanla yetinerek yaşamak zorunda kalmakla açıklamak elbette ki imkansız. Hele ki hergün ihmalkarlık, dikkatsizlik ve olanaksızlıklar nedeniyle birçok kişi yaşamını yitiriyor ya da sakat kalıyorsa.
Bu durumda elbette ki yaşamsal haklarımızdan biri olan sağlık hakkımızı istemeyi ve bunu yüksek sesle dile getirmeyi bilmeliyiz.
Kısa adı HAYAD olan Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği, kurulduğu tarihten İtibaren hasta ve hasta yakınlarının haklarını arayabilmek için halkın bilinçlenmesine yönelik çalışmalar yapıyor. Amaçlarının sağlık alanında sahip olduğumuz haklarımızı hatırlatmak ve yanlış uygulamalara karşı hak arama yollarını göstermek olduğunu söyleyen HAYAD, hasta haklarının ihlalini bilinçlendirme yoluyla önlemeye çalışıyor.
HAYAD’la tanışmak için mutlaka hasta olmanıza gerek yok. Toplumsal bir konuda, belki de bizim başımıza gelmeden önce, başına gelenler için birşeyler yapabilirsiniz. Ya da herbirinizin uzaktan yakından duyduğu hastalar için. Kaldı ki dernek yalnıza hasta haklarından değil, hasta yakınlarının haklarından da söz ediyor.
Hasta haklarının yanı sıra hastalıklar hakkında toplumda belli bir bilinç düzeyi de oluşturmayı hedefleyen dernek, 1997 yılında duyarlı insanların bir araya gelmesiyle kurulmuş.
Sağlık hakkının temel insan haklarından biri olduğuna inanan HAYAD, toplumsal duyarlılığı arttırmayı hedefliyor. Ve işte bu sebeple belki de son zamanların en anlamlı sloganlarından birini yaratıyor. “Hemen şimdi, herkes için”
26 Ekim gününü Hasta Hakları Günü ilan eden dernek, amaçlarının böylesi günlerde kamunun ilgisini bu konuya çekmek olduğunu belirtiyor.
Son olarak 3 Kasım Cumartesi günü Eresin Crown Hotel’de “Kanser Hastalıklarında Uygulamalar ve Hasta Hakları” konulu bir panel düzenleyen HAYAD yetkilileri, kanser konusunda uzman kişileri, medyada sağlık alanında çalışanları, hasta ve hasta yakınlarını biraraya getirmeyi başardılar.
HAYAD Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Ezgi’nin açılış konuşmasının ardından yaklaşık bir saat süren bir konferans veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Engin, gerek üniversitenin onkoloji ünitesi gerekse hastalık hakkında bilgi verdi. Engin, kanser hastalarıyla iletişimin ve hastaların kanser hakkında bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekti.
Engin’in konuşmasının ardından Panel’e katılan Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Emire Özen, Hacettepe Ünv. Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji ABD Öğ. Üyesi Doç. Dr. Nükhet Büken, Uludağ Ünv. Tıp Fak. Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr Ayşegül Demirhan Erdemir, Gazeteci yazar Nevval Sevindi, NTV Program Yapımcısı Sibel Güneş, kanser nedir ve nasıl mücadele edilir, kanser hastalığı nasıl algılanmalıdır, kanserde erken teşhisin önemi, hasta doktor ilişkisi ve tıp etiği hakkında konuştular.
Siz de bir an önce HAYAD’la tanışmak ve bu oluşumda yer almak istiyorsanız, onların kapısı size her zaman açık.
Adres: 19 Mayıs Caddesi. Alkaranfil Sokak. No:2/13 Şişli/İstanbul
Tel: 0212- 248 35 49
Fax: 212- 233 04 42
Web: http:www.hayad.org.tr
http://web.netbul.com/kadin/detay.asp?ID=701

Son Mesajlar

Bir Yorum Yaz

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.