Hayad 9 Yaşında
HAYAD
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MS HASTALIĞI HAKKINDA BİLGİSİ OLAN.  (Okunma Sayısı 32333 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
admin
Yönetici
Tam Üye

« : Haziran 16, 2006, 08:03:34 pm »

İKİ HAFTA ÖNCE KESİN MS TANISI İLE TEDAVİ ALTINA ALINDIM VE TEDAVİM HALA SÜRÜYOR. HASTALIĞIM HAKKINDA KESİN BİR BİLGİ ALAMADIM VE ETRAFIMDA BU HASTALIĞI YAŞAYAN KİMSE YOK. DOKTORLARIMDAN DA PEK TATMİNKAR CEVAP ALAMIYORUM. YALNIZ HASTALIĞIN KESİN TEDAVİSİNİN OLMADIĞINI VE BU HASTALIKLA YAŞAMAYA GEREKTİĞİNİ FALAN SÖYLÜYORLAR. BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ŞU: BU HASTALIĞI TANIYAN YA DA BİLEN ARKADAŞLAR 10 GÜN SONRA ASKERE GİTMEM GEREKİYOR. TEDAVİM BİTMEK ÜZERE VE ARTIK YÜRÜYEBİLİYORM. ANCAK ASKERLİK YAPMAMDA Bİ SAKINCA VAR MI? ÇOK ÇABUK YORULUYORUM. BU KONUDA BİLGİSİ OLAN LÜTFEN PAYLAŞSIN.
admin
Yönetici
Tam Üye

« Yanıtla #1 : Haziran 16, 2006, 08:04:05 pm »

Sayın Sukbar
Gecmiş olsun. Benim kız kardeşimde MS hastası. Lütfen öncelikle aşağıdaki site adresinden hastalıkla ilgili bilgileri okuyunuz.
Derneği arayarak askerlikle ilgili merak ettiklerinizi konuşunuz
Hastalığın kesin tedavisi yok, ancak atakları yavaşlatan ilaclar var.
Hangi ildesiniz bilmiyorum. Ancak İstanbul da iseniz Cerrahpaşa, Çapa gibi üniversite ve bazı devlet hastanelerinde MS merkezleri var. Mutlaka bir hekimden yardım alınız ve sizi aydınlatmasını rica ediniz. Hasta akları Yönetmeliği
Madde 15- Hasta; sağlık durumunu, kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi müdahale usülleri, tedavinin kabul edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri konusunda sözlü veya yazılı olarak bilgi istemek hakkına sahiptir.
Sağlık durumu ile ilgili gereken bilgiyi, bizzat hasta veya hastanın küçük, temyiz kudretinden yoksun veya kısıtlı olması halinde velisi veya vasisi isteyebilir. Hasta, sağlık durumu hakkında bilgi almak üzere bir başkasına da yetki verebilir. Gerek görülen hallerde yetkinin belgelendirilmesi istenilebilir.
Hasta, tedavisi ile ilgilenen tabip dışında bir başka tabipten de sağlık durumu hakkında bilgi alabilir.
Kayıtları İnceleme
Madde 16- Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili veya kanuni temsilcisi vasıtası ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.

Konuşmak isterseniz hayad@hayad.org.tr adresine yazınız.

Türkiye Multiple Skleroz Derneği
web adresi http://www.turkiyemsdernegi.org
Tel: 0212 275 22 96- 275 22 97
Saygılarımla
Leyla Ezgi
admin
Yönetici
Tam Üye

« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2006, 08:04:31 pm »

açıklayıcı cevabınızdan dolayı teşekkür ederim. ben kayseride yaşıyorum. normal tedavim bugün bitti ama yüzde yüz yürüme oranına ulaşamadım. artık nasıl bi yol bekliyor bizi birkaç gün içinde anlayacağız. verdiğiniz dernek adı için de teşekkür ederim. umarım hepimiz için herşey her zamankinden daha güzel olur...
dr.benay ateş
Yeni Üye
*

« Yanıtla #3 : Haziran 21, 2007, 06:00:22 pm »

ms hastalığı görme,duyma,yürüme engelleri getirebilir.bu hastalığın tek çözümü onu kabullenmektir.Bu hastalığı doktorunuza takip ettirmeli ve ne tür olduğunu saptamalısınız.
zeynepulukaya
Yeni Üye
*

« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2007, 01:18:24 pm »

mrb ben 3 yıl önce çok şiddetli olan başdönmesi ve miğde bulantısı ile doktora başvurdum yapılan mr tomoğrafi ve eeg sonuçlarında beyinle ilgili herhangi bir problem çıkmadı benim kbb ile görüşmem önerildi ama kbb muanesindede herhangi bir hastalık bulunamadı bende bunun üzerine beyinle ilgili olan bütün hastalıkları araştırdım ve benim yaşadığım bütün problemler ms belirtileri gibi geldi bana bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa beni çok mutlu edecektir bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim zeynepulukaya@hotmail.com adresine benim için cevap yazarsanız çok sevinirim iyi günler
iso
Uzman Üye

« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2009, 03:36:00 pm »

D vitamini, MS'ten koruyabilir
Her gün D vitamini almanın, merkezi sinir sistemini etkileyerek, beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozduğu Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanma olasılığını azaltabileceği bildirildi.

Oxford Üniversitesinde Klinik Nöroloji bölümünde görevli profesör George Ebers, İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın kökenleriyle hem genler hem de çevrenin doğrudan bağlantısı olduğu yönünde sağlam kanıt bulunduğunu savunarak, yaptığı araştırmada, hamilelik sırasında ve çocuklukta D vitamini eksikliğinin, kişinin küçük yaşta bu hastalığa yakalanma olasılığını artırabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ebers, D vitamini eksikliğiyle bağlantılı, genetik açıdan MS hastalığına savunmasız olma ihtimalinin nesilden nesile aktarılabileceğini belirterek, bu olasılığın, hamile kadın ve küçük çocuklara, D vitamini verilmesiyle önemli ölçüde azaltılabileceğini kaydetti.

George Ebers ve ekibinin araştırmasında, vücudun güneş ışığı alarak ürettiği D vitamininin, MS'ye yakalanma olasılığını üç katı artırdığı tespit edilen, belirli bir genetik varyantı etkilediğini gösterdi. Ayrıca D vitamini eksikliğinin bu varyantı değiştirerek, bağışıklık sisteminin normal işleyişini engellediği belirtildi.

Haberde, 100 bin kişide MS hastası olanların sayısının bazı ülkelere göre sıralamasına şöyle yer verildi:

"Kanada'da 240, İskoçya'da 150 ila 200, Norveç'te 110, İngiltere ve Galler'de 90 ila 110, Avustralya'da 78, İspanya'da 59 ve Brezilya'da 18."AA

2009-02-05 11:24:30

http://habervaktim.com/haber/55893/d_vitamini_msten_koruyabilir.html
gkhnkrdmn
Yeni Üye
*

« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2009, 09:16:35 pm »

Merabalar. Benim bir tanıdığım 3 yaşından itibaren yavaş yavaş önce görme, sonra konuşma daha sonra da hareket kabiliyetlerini,akli dengesini de yitirmeye başladı. Şu an 7 yaşında ve göremiyor,konuşmuyor ve akli dengesi de yerinde değil. Doktorlar kesin olmamakla beraber MS hastalığına yakalandığını düşünüyorlar. 19şubatta herşey dahil programını izledim. safiye soymanın da bi ms hastası çocuğu varmış ve şöyle bir bilgi aldım. amerikada kök hücre nakliyle böyle hastalıkların tedavisi yapılacakmış. bunun üzerinde çalışıyolarmış. Lütfen bana bu konuda yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Allah bu hastalığa yakalananlara da acil şifalar versin. yakınlarında da sabır diliyorum. Eğer amerikadaki çalışmalardan haberdar olan veya başka bilgileri olan arkadaşlar bu bilgileri benle paylaşırlarsa sevinirim. msn adresimi de verebilirim. gkhnkrdmn@windowslive.com Lütfen yardım ederseniz çok sevinirim.
admin
Yönetici
Tam Üye

« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2009, 10:30:03 pm »

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE İLGİLİ BİLGİ İÇİN HASTANIZIN HEKİMİYLE GÖRÜŞMENİZ HASTANIZ İÇİN DAHA YARARLI OLACAKTIR. KONU İLE İLGİLİ  GAZETE HABERİ İLETİYORUM.http://www.hurriyet.com.tr/saglik/8425854.asp?m=1

MS hastalığında kök hücre tedavisi   

Bristol Üniversitesinden Prof. Dr. Neil Scolding, İngiltere'de 800, Türkiye'de ise 14 binde bir görülen ve 20-40 yaşları arasında en önemli özürlülük nedenlerinden olan MS hastalığını kök hücreyle tedavi etmeyi deniyor.

Prof. Dr. Scolding, 10 yıldan uzun süredir MS olan 6 kişiye uyguladıkları kök hücreyle tedavinin sonucunu, “Cesaret verici bazı değişiklikler var” diye açıkladı.

Prof. Dr. Neil Scolding'in, Merkezi Sinir Sistemi (beyin ve omurilik) hastalığı olan MS'in neden olduğu beyin ve omurilik hasarlarını kök hücreyle tedavi etmeyi amaçlayan araştırması, bilim dünyasında heyecan yarattı. Beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozan ve kesin tedavisi olmayan, 20-40 yaşlarındaki kişilerin en önemli özürlülük nedenlerinden biri olarak da kabul edilen hastalıkla ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Prof. Dr. Neil Scolding, 5. Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Kök Hücre
Tedavileri Kongresi için geldiği Antalya'da, araştırmayla ilgili bilgi verdi.

MS'in Türkiye'de 14 binde, İngiltere'de ise 800 kişide bir görüldüğünü bildiren Prof. Dr. Scolding, ekvatordan uzaklaştıkça hastalığın görülme sıklığının arttığını bildirdi. Nedeni bilinmeyen hastalığın 20 yaşlarındaki genç yetişkinleri etkileyen nörolojik bir bozukluk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Scolding, kadınlarda erkeklere göre 2 kat fazla görüldüğünü belirtti.

TEDAVİ 6 KİŞİYE UYGULANDI

Kemik iliğinden alınan kök hücrelerle hastaları tedavi etmeye çalıştıklarını bildiren Prof. Dr. Scolding, çalışmayı, 10 yıldan fazla süredir MS olan 6 kişiye uyguladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Scolding, araştırmaya katılan hastaların 1 ya da 2 bastonla yürüyebilen 40 yaşın üzerindeki 4 kadın ve 2 erkek olduğunu bildirdi. Hastalardan aldıkları kemik iliğinden elde edilen kök hücrelerini bazı işlemlerden geçirdikten sonra aynı gün damardan yeniden hastaya verdiklerini belirten Prof. Dr. Scolding, tedavileri tamamlanan hastaları takip ettiklerini ifade etti.

BEYİN VE OMURİLİK HASARLARINI ONARMAYI HEDEFLİYORLAR

Yaklaşık 15 ay önce araştırmaya başladıklarını belirten Prof. Dr. Scolding, hastalara tarama, klinik ve sinir fonksiyonlarını ölçen elektronik testler yaptıklarını kaydetti. Hastaların takip aşamasında olduklarını ifade eden Prof. Dr. Scoldig, sonbahar aylarında kesin sonuçlara ulaşabileceklerini söyledi. Prof. Dr. Scolding, çalışmanın şu ana kadarki sonuçlarının “gayet cesaret verici” olduğunu belirterek, “Tüm test sonuçlarını henüz analiz etmedik ama cesaret verici bazı değişiklikler var” diye konuştu.

Araştırmanın güvenilirliğinin kanıtlanması durumunda yıl sonunda 80 hastaya daha aynı tekniğin uygulanacağını bildiren Prof. Dr. Scolding, şunları söyledi:

“Buradaki amaç, beyindeki ve omurilikteki hasar görmüş hücreleri kök hücreyle onarmak. Hastanın kendi kök hücresini kullanırsak bunlar vücut tarafından reddedilmeyecektir. Dolayısıyla daha güvenli olacaktır ve daha önceki araştırmalardan da biliyoruz ki kök hücreleri damardan verdiğimiz zaman bir şekilde beyine gidecek yolu kendileri buluyorlar.”

KÖK HÜCRE MS'İ TEDAVİ EDECEK Mİ?

Prof. Dr. Scolding, 20 yıldır kök hücre üzerinde çalıştığını ve 10 yıldır kök hücre ile hasarlı bölgelerin onarılması konusuna odaklandığını söyledi. Bugüne dek laboratuvar ortamında gerçekleşen araştırmasının insanlar üzerinde uygulanmasının zamanının geldiğini belirten Prof. Dr. Scolding, amacının hasar görmüş beyin ve omuriliği tamir etmeye yönelik bir tedavi olduğunu kaydetti.

Kök hücre ile MS tedavi edilebilecek mi?” sorusu üzerine, Prof. Dr. Scolding, “Şu ana kadar umut vaat ediyor. Umarım ki olur, sanıyorum ki olacak. Ama bunu kanıtlamak için öncelikle daha geniş bir grup üzerinde bu çalışmayı yapmak zorundayız” dedi.
Prof. Dr. Scolding, aynı yöntemin inmelerin tedavisiyle ilgili araştırmalarda da kullanıldığını bildirdi. 
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2009, 10:32:03 pm Gönderen: admin » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: