Eylem Erdem’in Ölümü

Ev / Basın Açıklamaları / Eylem Erdem’in Ölümü

Eylem Erdem’in Ölümü

Yıllardır Sağlık sisteminin ulaşılabilir, tüm sosyal güvenlik hizmetlerinin ve ülkemizin her tarafında verilen sağlık hizmetinin eşit olması gerektiğini söylüyoruz. Bizler sağlık hizmeti alırken para ödemek istemiyoruz. Vergisini, primini ödeyen insanlar olarak parasız bir sağlık hizmeti almak istiyoruz.

Cebinde parası olmayan insanlar, bu ülkede hastanelerden hizmet alamaz hale gelmiştir. Devlet hastaneleri SSK lı hastalara randevuları geç vermekte, parasını ödeyeceğini söylediğinizde olmayan randevu günü birden olur hale gelmektedir.  Beyin tomografisi, MR ve bazı diğer sağlık hizmetlerini “SSK parasını ödemiyor” diyerek bizlerden istemektedirler. Hani !!! “Devlet hastanelerinin kapısı  SSK lı hastalara  açılmıştı. “

Hani ! “hastalar rehin kalmayacaktı. Devlet yetkilileri bize böyle söylememişler miydi?”

 Oysa halkımıza, sağlık hizmeti alabilmeleri için, “önce paranı öde, çek yada senet imzala denmekte”. Parası olmayana  “ÖL” denmekte.

Yıllardır sağlık hizmetlerine yeterli yatırımın yapılmaması, kaynakların verimli kullanılmamasının sorumlusu bizlermişiz gibi bizlerin sağlığı üstünden daha çok nasıl para kazanırım yollarını  düşünülmekte. Bizler artık buna seyirci kalmak istemiyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası “yaşam hakkını temel almaktadır”.Sağlıksız bir yaşamın yaşam hakkını sağlayamayacağı bir gerçektir. Sağlığı para ile satın almak ise yaşam hakkının ciddi bir ihlalidir.

Anayasal hakkımız olan yaşam hakkımıza, sağlıklı yaşama hakkımıza, sahip çıkmak zorundayız. Yoksa Eylem Erdem gibi bir çok insanımız en önemli  hasta hakkı olan “sağlık hizmetine ulaşma hakkı”nın ihlalini yaşayacak  ve hayatını kaybedecektir.

Yetkililere  yıllardır yaptığımız çeşitli uyarılara rağmen, Anayasa, yasalara aykırı olmasına rağmen bu uygulamalar devam etmektedir. Dolayısıyla acı örnekler yaşanmaktadır. Bir kez daha bakana ve yetkililere sesleniyoruz. İnsanlar paraları olmadığı için artık ölmesin, sağlık hizmetinden yoksun kalmasın. Parasızlıktan ilaç alamadım diyerek eczane kapısından dönmesin. Param yok “doktora gidemiyorum” demesin. Ulaştığı sağlık hizmetinde de dikkatsiz, özensiz, sağlık personeli ile karşılaşmasın. Bu ülkenin kaynakları ile  okuyarak, bizlere sağlık hizmeti sunanlarla aramıza para girmesin. Sağlık çalışanları ile bizleri karşı karşıya getirmeyin.

Bizlere zulüm  etmeyin. Bizleri çaresiz bırakmayın. Yeter artık!

HASTA VE HASTA YAKINI HAKLARI DERNEĞİ
17.12.2004

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.