DİŞ ÇEKİMİ İÇİN GİTTİK

T.C.  SAĞLIK BAKANLIĞINA
ANKARA

13.09.2010 tarihinde saat 16:45’de  …. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine gittik. Daha önceden diş filmi çekilen 5 yaşındaki oğlum ………ın iki adet diş çekimi ve altı adet dolgu yapılması için Sedasyon Yöntemi kullanılacağı bilgisi verildi. Ameliyat başlamadan önce doldurduğum formda , oğlumun psikolojik (OTİZM) hastalığı geçirdiğini belirttim. Ameliyatın yaklaşık bir saat süreceği , uyandırma işleminden sonra da taburcu edileceği anlatıldı.

Ameliyat saat 17:00’de diş doktoru ……. tarafından başlatıldı. Saat 18:00 civarında diş doktorumuz ameliyatın başarılı ve sorunsuz şekilde tamamlandığını , yarım saat içerisinde uyandırılacağı bilgisi verilmesine rağmen saat 19:00’da ……’ın uyandırılamadığı bildirildi. Sedasyon işlemini yapan Anestezi Doktoru …….ile ameliyathanede sorunun ne olduğu yönünde görüşmelerimizde uyandırma esnasında çocuğun vücudunda şiddetli kasılmalar nedeniyle uyandırılamadığını anlattı. O esnada hastane doktor ve yetkililerinin de merak edilecek bir şey olmadığı yönünde telkinleriyle bekletildik.

Çocukta kasılmaların devam etmesi , ateşinin yükselmesi ve nefes alıp vermekte zorlanması  neticesinde , saat 19:50’de anestezi doktoru ……… kucağına oğlum …….’ı da alarak ameliyathaneden hep birlikte çıkıp hastanenin kapısında kime ait olduğunu bilmediğimiz özel bir araçla ……… Hastanesi acil servisine saat 20:00’de giriş yaptık. Bu hastanenin çocuk ve nöroloji doktorları tarafından, beyin tomografisi çekilip bir takım tahliller yapıldı. Oluşan vakaya teşhis konulamadığından  ….. Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi nöroloji uzmanı  ……..’dan telefonla edinilen bulgular paylaşılarak Malign Hipertermi  teşhisi olabileceği yönünde bilgi alındıktan sonra ambulans ile ……. Hastanesin den  saat 22:08 ‘de  ……..Üniversitesi acil servisine giriş yaptık .

Yapılan ilk müdahaleden sonra oğlum çocuk yoğun bakım servisine alındı. Teşhis daha önceden ön görülen Malign Hipertermi  olarak doğrulandı. 13.09.2010 tarihinden bu güne kadar oğlum ….. çocuk yoğun bakımından uygulanan tedaviye cevap vermediğinden bilinci kapalı olarak uyutulmaktadır.

Bu olayda ihmali , hatalı uygulamaları ve mesleki yetersizliği olduğunu düşündüğümüz başta Anestezi doktoru  ….. olmak üzere , …… Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi sahipleri, mesul müdürü hakkında gerekli incelemelerin ve işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.

Gorsel-Hazirlaniyor