Çölyak ve Diyabet Hastalarının Yaşadığı İnsan ve Saglik Hakkı İhlali

Çölyak hastası ve diyabet hastası erkeklerin askerlik işlemleri sırasında diyetlerinin bozdurulmasına artik oğlu verilmesini istiyoruz. Sağlıklı Yaşam hakkına ve en Temel insan haklarına aykırı met tutuma TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu “Dur” Dedi. Bu ihlale son verilmesi için desteklerinizi bekliyoruz.

Çölyak hastasıyım ve 7 yıldır glütensiz diyet uyguluyorum. Hastalığım Doğru teşhis edilene kadar birçok yanlış Tedavi gördüm. Doğru teşhise10 yıldan  fazla bir sürede ulaşabildik.

Çölyak cok Zor teşhis edilebilen ve az görülen bir hastalıktır. Tek tedavisi gluten içeren (Buğday, yulaf, arpa, onu türlü katkı maddesi üretilen Çavdar ve bunlardan) tüm gıdaları diyetten çıkarmak ve diyete cok sıkı br şekilde uymaktır. Eger diyete uyulmazsa şiddetli ishalden bağırsak kanserine kadar giden sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Çölyak hastalığı bir ince bağırsak hastalığıdır. Bu alerji Buğday, arpa, yulaf, Çavdar gibi  tahılların içinde bulunan “gluten” adi verilen proteine Karşı ince bağırsağın ömür Boyu sürecek bir hassasiyet göstermesi olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın kesin tanısı gastroenterolog tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konulmaktadı.

 İnce bağırsağın gluten maddesini sindirememesi nedeniyle bu  madde vücuda Zehir etkisi yapmakta ve Kisa vadede kişinin günlük hayatini aksatan belirtilerle (ishal, kusma, kansızlık vb.) başlayarak ince bağırsak kanseri de dahil Olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır. Dolayısıyla hastalığın tek tedavisi Beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilerek bu maddenin hayat Boyu hiçbir şekilde tüketilmemesidir. Bu durum, söz konusu hastaların hayatlarının her aşamasında tükettikleri gıdalara son  derece dikkat etmelerini gerektirmektedir.

Askerlik işlemleri sırasında çölyak ve diyabet hastalarının mevcut raporları Kabul edilmeyerek Askeri hastanelerde yeniden tahlil ve takip gibi günlerce muayeneye tabi tutulmaları ve bu surede tedavilerini aksatmaları söz konusu  olmaktadır.

TSK Sağlık Yönetmeliği’nde çölyak hastalığı da yer almaktadır. Askerlik görevi sırasında çölyak hastalarına glutensiz gıda sunulamadığı için çölyak hastaları askerlikten muaf tutulmaktadır. Ancak çölyak hastası olduğumuzu ispat etmek için bizden diyeti bozmamız istenmektedir. Diyeti bozmak demek uzun yıllar sonunda kavuştuğum sağlığımı yeniden kaybetmek demektir.Hastalığımı gösteren birçok resmi belgeye rağmen böyle bir istekte bulunulması sağlıklı yaşam hakkıma bir saldırıdır. Benim gibi çölyak hastası olan ve askere alma işlemleri sırasında hastalığını belirten diğer hastalara da aynı taleplerde bulunulmaktadır. Bu çağda böyle bir “teşhis ve ispat yöntemi” nasıl uygulanabilir?

İlgili Kurum bana yapılanların TSK Yönetmeliği’ne uygun olduğunu ve bu yüzden devam edileceğini söylemektedir. Yönetmelikte yer alması bu tür çağdışı uygulamaları haklı mı göstermektedir? Bu tür uygulamalar daha ne kadar devam edecek?

Sonuç olarak çölyak ve diyabet hastalarının mevcut repolarına itibar edilmeden Yeni tahlil ve takip işlemlerine maruz bırakılmaları söz konusu kişilerin sağlıklı yasama haklarını ihlal etmektedir.

TBMM Insan Haklarini Inceleme Komisyonu Baskani Sayin Zafer Uskul ornek bir caba ile konuyu hem Saglik Bakanimiz’a hem de Milli Savunma Bakanimiz’a iletmistir.

Bu konuda gereken önlemlerin alınması hususunda sizlerden de yardımlarınızı rica eder, konuya özen göstereceğinizi ümit ederim.
Saygılarımla,

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın.